Минулий рік позначився значним спротивом підприємців з приводу введення вимоги обов’язкового застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО), так званих касових апаратів. Проте з 1 січня 2022-го вимога вже діє, а за її недотримання передбачені санкції від податківців.
З огляду на це варто чітко розібратися, кого саме стосується обов’язок застосування РРО, що конкретно потрібно зробити в першу чергу підприємцям.
Законодавче підґрунтя
Використання РРО юрособами та ФОП регламентується профільним законом №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій» від 6 липня 1995.
Водночас в податковому кодексі України на сьогодні міститься норма щодо звільнення від РРО наступних осіб – ФОП І-ї групи «єдинщиків». Всі решта підприємців (II-IV груп), що здійснюють готівкові або безготівкові розрахункові операції, повинні з 1-го січня поточного року використовувати РРО – апаратні/ програмні.
Критерій – здійснення розрахункових операцій
Про вимогу стосовно використання касових апаратів йдеться тільки за обставин здійснення розрахункових операцій у розумінні статті 2 закону №265/95-ВР.
Важливо! Певні складнощі викликає виокремлення безготівкових розрахункових операцій, що підлягають реєстрації. Натомість індикатором для такого виокремлення є залучення банку-еквайра, посередника у проведенні розрахунків між продавцем та покупцем.
До розрахункових операцій, що потребують застосування РРО, відноситься:
- зняття оплати за покупки з платіжних карток у точці продажу товарів чи послуг через POS-термінал;
- прийняття оплати на сайті (зокрема, інтернет-магазину) через платіжний віджет.
Увага! Не є розрахунковими операціями та не потребують застосування касових апаратів оплати з поточного рахунка на поточний рахунок, зокрема – через онлайн-банкінг. Йдеться про виставлення продавцем покупцю рахунку з реквізитами, який він оплачує. Якщо ФОП отримує всі платежі від покупців на свій рахунок у банку, РРО не потрібен.
Нові правила
Підготуватися до так званої «фіскалізації» (обов’язкового використання касових апаратів) потрібно було заздалегідь, до 1 січня поточного року. Тобто для використання РРО, його потрібно попередньо зареєструвати в податковій службі. Якщо підприємець цього не зробив, то зараз він повинен призупинити свою діяльність.
Важливо! Суттєві моменти з приводу застосування РРО за новими правилами:
- на разі для підприємців II-IV груп вже немає обсягу доходу, в межах якого РРО можна не використовувати;
- за певних умов, встановлених постановою Кабміну №1336 від 23 серпня 2000 зі змінами, підприємцям дозволяється замість РРО/ ПРРО використовувати розрахункові книжки/ книги обліку розрахункових операцій (РК та КОРО);
- скасовується можливість не використовувати РК й КОРО, надаючи туристичні та екскурсійні послуги, а також послуги хімчистки й страхування.