Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2018 р. залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 червня 2017р. (Справа № 826/12123/16), яким були визнані недійсними пункти 7,8,9,13 Порядку призначення (поновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання / перебування, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р № 365 та абзац 10 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 5 листопада 2014 № 637.
Суд обґрунтував своє рішення тим, що ці норми не відповідають правовим актам вищої юридичної сили.
Саме цими нормами були передбачені обов'язкові перевірки органами соціального захисту населення фактичного місця проживання / перебування переселенців, і подальшого прийняття рішення про призначення соціальних виплат.
Скасовані пункти 7, 8, 9, 13 Порядку № 365 передбачали, що для призначення (поновлення) соціальних виплат, орган соціального захисту перевіряє достовірність інформації про фактичне місце проживання, вказаною переселенцем в заяві про призначення (поновлення) виплат. За результатами цієї перевірки органом соцзахисту складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, і внутрішньо переміщена особа обов'язково інформується про зобов'язання в десятиденний термін письмово повідомити структурний підрозділ соціального захисту про зміну місця свого проживання.
Таким чином, з 05 липня 2018 року у органів соціального захисту населення більше немає підстав перевіряти достовірність інформації про місце проживання переселенця, обстежувати матеріально-побутові умови, а у переселенця немає обов'язку повідомляти орган соцзахисту про зміну свого фактичного місця проживання.
Крім того, зазначеним рішенням суду, визнаний недійсний п. 13 Порядку 365, який встановлював підставу для відмови в призначенні соціальних виплат переселенцям, в разі їх відсутності за місцем фактичного проживання, вказаним в заяві про призначення виплат.
Постанова Київського апеляційного адміністративного суду набрала законної сили з дня її проголошення - 04 липня 2018 року, однак може бути оскаржена в касаційному порядку. У разі, оскарження постанови і не зупинення її дії судом касаційної інстанції, остання буде діяти до прийняття рішення Касаційним адміністративним судом.
Тобто, в період дії постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 04.07.2018г. всі перевірки переселенців органами соцзахисту будуть незаконними!
Ми будемо стежити за долею даного рішення, а Ви стежте за нашими публікаціями.